Vyresnio amžiaus žmonių termoreguliacijos sistema karštų orų metu gali sutrikti, pasakoja „Senjoro“ socialinė darbuotoja Vita Astrauskienė. Taip pat ji įvardija, kuriems senjorams šiuo metu itin svarbu vengti karščių:
„Didžiausia rizika kyla senjorams, sergantiems lėtinėmis ligomis ir vartojantiems raminamuosius bei vaistus, kurie skatina šlapinimąsi arba mažina per aukštą kraujospūdį. Visi jie skatina dehidratacijos riziką, dėl ko vėliau suprakaitavusiam kūnui kur kas sudėtingiau atsivėsinti dėl sutrikusios termoreguliacijos sistemos“, – pasakoja V. Astrauskienė.
Socialinė darbuotoja priduria, kad didelei rizikai priskiriami ir vyresnio amžiaus žmonės, sergantys Alzheimerio liga ar demencija. Turint tokių artimųjų ji pataria prižiūrėti, ar jie nepamiršta išgerti vandens.
Gerti daug skysčių. Geriausia senjorui per karščius gerti pakankamai vandens. Tik vertėtų laikytis atokiau nuo gėrimų, kuriuose yra alkoholio ar kofeino. Jeigu dėl ligų senjoras turi riboti skysčių vartojimą, patariama pasikalbėti su gydytoju – jis padės rasti sprendimą, kaip išvengti dehidratacijos.
Mažiau judėjimo. Sportas – sveikata, tačiau tik ne senjorui per karščius. Tokiomis dienomis patariama vengti mankštintis bei apriboti aktyvią fizinę veiklą, pavyzdžiui, darbavimąsi sode ar tvarkymasi namuose.
Užtraukti užuolaidas. Jei senjoro namuose nėra ventiliatoriaus ar oro kondicionieriaus, vėsumą kambariuose užtikrinkite kitais būdais. Apribokite orkaitės naudojimą, o karščiausią dienos dalį laikykite uždarus langus bei užtrauktas užuolaidas. Langus palikite pravirus tik nakčiai.
Šalti kompresai. Patariama pasiruošti šalto vandens dubenį bei jame mirkyti šluostę arba nedidelį rankšluostį. Senjoras gali reguliariai jį palaikyti ant kaklo ir taip atsivėsinti. Kitas būdas – šalia turėti dubenį su šaltu, bet ne lediniu vandeniu kojoms atvėsinti.
„Kvėpuojantys“ audiniai. Itin karštomis dienomis vyresnio amžiaus žmonėms patariama dėvėti ne sintetinius, bet lengvus ir šviesius drabužius. Geriausia rinktis tokius „kvėpuojančius“ audinius kaip medvilnė ar linas. Tai padeda organizmui prisitaikyti prie kintančios temperatūros.
Ieškokite vėsesnių vietų. Jei namuose vis tiek karšta, senjorams rekomenduojama praleisti laiką kurioje nors vietoje, kur yra oro kondicionierius, pavyzdžiui – bibliotekoje, senjorų centre arba draugų, artimųjų namuose.
Lengvas maistas. Per karščius rekomenduojama karštus patiekalus iškeisti į šaltus, lengvesnius. Sveikata atsidėkos, jei šiuo metu senjoras vietoje kepto ir troškinto maisto valgys daugiau salotų, šviežių daržovių ir vaisių.