Senjorams itin svarbu į savo racioną įtraukti daug baltymų turinčių produktų, pasakoja Nacionalinio socialinės integracijos instituto „Senjoro“ programos socialinė darbuotoja Vilma Sališienė. Tai paukštiena, mėsa, kiaušiniai, ankštinės daržovės ir pieno produktai.
„Produktų įvairovė lėkštėje žada ne tik spalvingumą, bet ir maistingumą. Vyresniame amžiuje ypač svarbu, kad kiekvienas patiekalas susidarytų iš trijų arba bent jau dviejų maisto medžiagų grupių. O dar geriau būtų, jei lėkštėje didžioji dalis raciono būtų ne gyvulinės, o augalinės kilmės“, – pataria V. Sališienė.
Socialinė darbuotoja neslepia, kad daugumos senjorų mityboje netrūksta sunkaus ir riebaus maisto produktų – tai rūkytų mėsos gaminių, kietųjų margarinų, majonezo ir miltinių desertų. Visgi juose gausu sočiųjų riebalų rūgščių, skatinančių aterosklerozės bei kitų širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Todėl jų patariama vartoti itin retai ir saikingai.
„Vyresnio amžiaus žmonėms labai svarbu valgyti saikingai, o geriausia būtų 4–5 kartus per dieną mažesnėmis porcijomis. Tai yra pusryčiai, pietūs, vakarienė ir užkandžiai tarp jų. Kaip užkandžius tarp pagrindinių patiekalų geriausia rinktis vaisius arba riešutus, kefyrą su sėlenomis. O siekiant ilgalaikio rezultato, reikėtų valgyti reguliariai tuo pat metu – tai padeda sureguliuoti alkio ir sotumo jausmą“, – pasakoja V. Sališienė.
Gerti vandenį – tai pagrindinė mitybos taisyklė, kurią akcentuoja senjorus prižiūrinti specialistė. Ji pasakoja, kad per dieną būtina išgerti iki 1.5 litro skysčių, taip pat svarbu atsižvelgti į turimas lėtines ligas, dėl kurių reikia riboti skysčius.
„Kad reikia vengti riebaus maisto turbūt žino kone visi. Tačiau kur kas rečiau susimąstome apie prieskonius. Iš tiesų vyresnio amžiaus žmonėms geriau vengti prieskoningo maisto, kadangi jis gali dirginti virškinamosios sistemos organų gleivinę, o dėl to gali sutrikti jos veikla. Todėl reikėtų vengti druskos, sūdytų, konservuotų maisto gaminių, kurie sulaiko skysčius organizme, didina kraujospūdį, apsunkina širdies darbą.“, – pasakoja V. Sališienė.
Svarbu parinkti tinkamą maisto paruošimo būdą, pasakoja socialinė darbuotoja. Senjorų virškinimui kur kas labiau tinka virtas ir troškintas maistas. Užtat ji primena, kad reiktų privengti kepto maisto, kadangi riebalų skilimo medžiagos trikdo virškinamosios sistemos ir tulžies išsiskyrimo veiklą.
„Kadangi senyvame amžiuje mažėja energijos poreikis, geriau vengti didelio energinio tankio maisto produktų – saldainių, konditerijos gaminių, kitų saldumynų. Ne paslaptis, kad daug cukraus turintys produktai didina cukrinio diabeto atsiradimo riziką. Todėl mes su smaližiais senjorais renkamės kartu ieškoti sveikesnių alternatyvų bei gaminamės desertus namuose”, – pasakoja senjorus prižiūrinti V. Sališienė.
Visuomet geriau saldumyną iškeisti į vaisių, pasakoja „Senjoro“ socialinė darbuotoja. Juose gausu vitaminų ir mineralų, kurių senyviems žmonėms reikia gauti daugiau nei įprastai. Taip pat kai kurie vaisiai ir daržovės pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, stiprina organizmo atsparumą įvairioms infekcijoms, mažina Alzhaimerio, vėžio atsiradimo riziką. Negana to, daug vitamino C turintys citrusiniai vaisiai stiprina kraujagyslių sieneles, normalizuoja cholesterolio apykaitą.