„Namai – tai nėra saugausia vieta santaupoms“, – pradeda istoriją pasakoti vyresnio amžiaus porą lankanti „Senjoro“ individualios priežiūros darbuotoja Aušra Guzenkova.
„Su senjorų šeima mano draugystė tęsiasi jau pusantrų metų. Per tą laiką labai susidraugavome ir pamilome vieni kitus. Esame išties labai artimi, kasdien jiems padedu buityje, kartu dalinamės išgyvenimais, sprendžiame iškilusias problemas, todėl senjorai pasitikėdami manimi nebijojo atvirauti apie namuose laikomus grynus pinigus, santaupas.
Apie pinigų laikymą banke negalėjo būti net kalbos. Šeima kategoriškai jais nepasitikėjo, turbūt todėl, jog neturėjo supratimo, kaip šie veikia. Žinodama šią informaciją ne kartą prašiau jų paslėpti pinigus kažkur mažiau pastebimoje vietoje, nes juos laikė tikrai labai atvirai. Man tai neatrodė pati saugiausia pinigų laikymo vieta, tačiau senjorai dažnai turi kategorišką nuomonę, o namai jiems atrodo vagių nepasiekiama vieta“, – pasakoja Aušra.
„Senjoro“ darbuotoja prisimena, kad vieną dieną netikėtai sulaukė skambučio iš lankomos močiutės.
„Senjorė pasakojo, kad pas juos atėjo dvi seselės, kurias siuntė gydytoja. Močiutės balse jutau susijaudinimą, nes tik joms išėjus, pamatė, jog visų santaupų vokas tuščias. Senjorė verkė. Nieko nelaukusi išsikviečiau taxi ir dar važiuodama iškviečiau policiją. Nuvažiavus ten, policija jau buvo. Įėjus į vidų pamačiau, kad viskas suversta, išimti visi stalčiai, visi daiktai.
Pasak močiutės, „seselės“ tikrino, kokius vaistus senjorų pora vartoja, o šalia buvo ir pinigėliai. Vagišės senjorams visko daug prižadėjo, skruostus bučiavo, siūlė labai daug pagalbos iki tol, kol rado viską, ko ieškojo.
Išeidamos pasakė, kad eina iškviesti greitąją ir nebegrįžo palikdamos senjorus su ašaromis akyse ir sujauktais namais. Atvykusi, kai policija leido, viską sutvarkiau, kiek galėjau, nuraminau senjorus, bet jie giliai sukrėsti iki pat šiandien. Negalėjo atsigauti, kad atvėrė duris, kaip sako, tokioms gražioms moterims, pasipuošusioms ir tvarkingoms. Nebūtų patikėję, kad paliks juos be cento kišenėje“, – teigia individualios priežiūros darbuotoja.
Girdint vis daugiau panašių istorijų, kaip senjorai lieka į namus pasibeldusių sukčių aukomis, „Senjoro“ programos vadovė Rugilė Bitautaitė dalijasi svarbiausiomis taisyklėmis, kaip atpažinti sukčius ir kaip elgtis su jais susidūrus akis į akį.
„Pati svarbiausia taisyklė – neįsileisti į namus nepažįstamų asmenų, kurie primygtinai nori užeiti pasikalbėti, pristatyti savo paslaugas ar teigia renkantys aukas. O jeigu nepažįstamą asmenį visgi įsileidote į namus, neparodykite, kur laikote savo pinigus, dokumentus ar kitą vertingą turtą. Nepalikite jo vieno kambariuose, kuriuose yra vertingų daiktų, pinigų ar svarbių dokumentų. Jei turite kažką atnešti ar surasti, verčiau paprašykite asmens palaukti už durų“, – pataria R. Bitautaitė.
Ji priduria, kad jeigu senjoras yra susitaręs, kad pas jį pirmąkart ateis naujas paslaugų teikėjas – socialinis darbuotojas, santechnikas ar kitų organizacijų atstovas, susitikimo metu patariama pakviesti kartu dalyvauti ką nors iš savo pažįstamų, kuriais senjoras pasitiki, pavyzdžiui, vaiką, anūką ar kaimyną.
Socialiniais darbuotojais apsimetantys sukčiai – tai vienas dažniausių atvejų, kaip iš senjorų būna išviliojami pinigai. Dar neseniai Klaipėdoje buvo suimtos dvi socialinėmis darbuotojomis apsimetančios moterys, kurios iš senjorų išviliojo nemažas pinigų sumas.
„Socialiniai darbuotojai, seniūnijos, savivaldybės ir medicinos specialistais ar kitų organizacijų atstovai pas senjorus į namus ateina tik susitarę vizitą iš anksto. Prisiminkite – netikėtų vizitų nebūna. Taip pat, nesvarbu, susitikimas sutartas ar ne, senjoras visada gali prašyti atėjusio asmens pateikti darbuotojo pažymėjimą. O jam atsisakius dokumentą pateikti, senjoras turi teisę neįsileisti šio asmens į savo namus“, – teigia „Senjoro“ programos vadovė R. Bitautaitė.
„Svarbu įsidėmėti, kad socialiniai, valstybinių institucijų, medicinos ar kitų organizacijų darbuotojai niekada neprašys už paslaugas susimokėti vietoje, senjoro namuose – nei grynaisiais, nei banko kortele, – pabrėžia „Senjoro“ vadovė, – O jeigu sulauktumėte skambučio apie planuojamą grynųjų kupiūrų patikrinimą ar pinigų keitimą žmonių namuose, nepamirškite, kad nei policijos pareigūnai, nei kiti institucijų atstovai tokių paslaugų namuose neteikia. Sulaukus tokio skambučio nutraukite pokalbį arba sakykite, kad grynųjų pinigų namuose neturite.“
Susidūrus su sukčiais, ji pataria apie tokius atvejus papasakoti savo pažįstamiems ar senjorą lankančiam darbuotojui, kad kuo mažiau žmonių papultų į tokias pinkles.
„Jeigu jums kilo įtarimas dėl asmenų, kurie lankosi ar lankėsi jūsų namuose, nebijokite paskambinti artimiesiems ar numeriu 112 bei išsakyti savo nuogąstavimų. Policijos pareigūnai visuomet bus pasiruošę draugiškai pakonsultuoti ar padėti dėl galimų sukčiavimų atvejų. Nesigėdykite ar nesijauskite kalti, jei patekote į sukčių pinkles – tai gali atsitikti kiekvienam“, – padrąsina kreiptis pagalbos R. Bitautaitė.